Miód Spadziowy

Pochodzenie miodu spadziowego zawdzięczamy głównie mszycom i mniej znanym czerwcom. Otwór gębowy tych owadów jest wyposażony w narządy kłująco-ssące, które służą do przekłuwania liści i szpilek w celu pozyskania soków roślinnych. Owady spożywają z tych soków tylko białko. Resztę niestrawionych substancji wydalają w postaci kropli spadziowych. Te krople są przerabiane przez pszczoły na miód spadziowy.

Jest to miód dość gęsty. Ma różnego rodzaju zabarwienie. Począwszy od ciemnobrunatnego przez brunatno zielonkawe często do prawie czarnego. Jego smak nie należy do zbyt słodkich. Jest łagodny o lekko żywicznej nucie i nieco gorzkawym smaku. Ten z drzew liściastych, takich jak lipa ma często karmelowy posmak. Jego zapach jest lekko korzenny czasem żywiczny.

 

Miód spadziowy z drzew iglastych jest bogaty w żywicę, olejki eteryczne oraz makroelementy. Często stosuje się go przy zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz chorobach płuc. Natomiast miód ze spadzi liściastej ma podobne zastosowanie jak ten z iglastej. Stosuje się go jednak dodatkowo przy leczeniu miażdżycy.

 

Miód spadziowy jest jednym z droższych miodów, ponieważ spadź nie występuje każdego roku, a w niektórych rejonach raz na kilka lat.

Miód spadziowy

Miód spadziowy

Comments are closed.