Nalewka propolisowa przepis

Nalewka propolisowa to naturalny lek, który można łatwo przygotować w domu. Propolis, czyli kit pszczeli, to substancja o silnych właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych i regenerujących. W tym artykule przedstawię prosty przepis na nalewkę propolisową i opiszę jej zastosowanie i korzyści dla zdrowia.

Przepis na nalewkę propolisową

Do przygotowania nalewki propolisowej potrzebujemy następujących składników:

– 50 g kitu pszczelego (propolisu) z zaufanego źródła
– 350 ml alkoholu etylowego 95%
– 140 ml wody

Sposób przygotowania:

1. Kit pszczeli dokładnie oczyścimy z zanieczyszczeń i rozdrobnimy, np. za pomocą młynka do kawy. Możemy też zamrozić kit przed rozdrobnieniem, aby nie lepił się.
2. Rozdrobniony kit przełożymy do słoika i zalejemy mieszanką alkoholu i wody. Dobrze zakręcimy słoik i potrząśniemy kilka razy, aby wymieszać składniki.
3. Słoik z nalewką przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu przez 2-3 tygodnie, codziennie potrząsając nim, aby propolis się lepiej wytrawił.
4. Po upływie tego czasu odcedzamy nalewkę przez gazę lub filtr do kawy i przelewamy do ciemnej butelki. Gotową nalewkę możemy przechowywać do 12 miesięcy.

Zastosowanie i właściwości nalewki propolisowej

Nalewka propolisowa to doskonały środek na poprawę odporności i leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Możemy ją stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w zależności od problemu.

Nalewka propolisowa wewnętrznie:

– Pomaga w leczeniu przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia zatok, kaszlu i bólu gardła. Możemy ją przyjmować doustnie, np. po 20 kropli na łyżkę miodu lub cukru, trzymając w ustach i powoli połykając. Możemy też dodać ją do herbaty lub ciepłej wody i pić powoli.
– Pomaga w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wrzody, zapalenie błony śluzowej żołądka, biegunka czy zaparcia. Możemy ją przyjmować doustnie, np. po 10 kropli na szklankę wody przed posiłkiem lub po posiłku.
– Pomaga w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema, łuszczyca czy opryszczka. Możemy ją przyjmować doustnie, np. po 10 kropli na szklankę wody rano i wieczorem lub nakładać bezpośrednio na zmienione miejsca skóry.

Nalewka propolisowa zewnętrznie:

– Pomaga w leczeniu ran, oparzeń, owrzodzeń czy odleżyn. Możemy ją nakładać bezpośrednio na uszkodzoną skórę lub nasączać nią gazę i przykładać jako kompres.
– Pomaga w leczeniu infekcji jamy ustnej, dziąseł czy aft.

Comments are closed.