Miód Rzepakowy
Miód rzepakowy jest miodem wiosennym, niezwykle popularnym w naszym kraju. W postaci płynnej jest prawie bezbarwny, czasem jasno słomkowy.
Niezwykle szybko ulega krystalizacji, bo już po kilku dniach od zebrania. Powodem szybkiego krystalizowania miodu rzepakowego jest obecność w miodzie bardzo dużej ilości glukozy. Przyjmuje wtedy konsystencję smalcu i biało-kremowy kolor. Jego zapach wyraźnie przypomina zapach rzepaku. Dla niektórych może być to woń wręcz dusząca a czasem nawet niemiła. Ma on łagodny smak, jest lekko piekący i da się wyczuć nutkę goryczki. Zbiera się go głównie na przełomie maja i czerwca
Rzepak to roślina uprawiana w naszym kraju do produkcji głównie olejów. Kwitnie ona na przełomie kwietnia i maja pięknymi, żółtymi łanami. Jego walory niezmiernie doceniają pszczoły, produkując z jego pyłków miód o jasnej barwie.
Trzeba go przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach czy też słojach, gdyż bardzo mocno chłonie wilgoć. Miód rzepakowy polecany jest na schorzenie różnych organów wewnętrznych, między innymi trzustki, nerek i wątroby.
Podobnie jak i inne gatunki miodów posiada właściwości przeciwmiażdżycowe, obniża ciśnienie oraz dostarcza sercu substancji odżywczych. W ogóle, poprzez wspomnianą wcześniej dużą zawartość glukozy, zalecany jest w przypadku wyczerpania organizmu, wykonywania wyczerpującej pracy fizycznej bądź umysłowej.
Konsystencja już skrystalizowanego miodu zazwyczaj określana jest jako „smalcowata” i doskonale nadaje się do smarowania pieczywa czy też dodawania do napojów.
Miód rzepakowy