Miód z koniczyny – dlaczego warto go wypróbować?

Miód z koniczyny to jeden z mniej znanych i docenianych miodów w Polsce. A szkoda, bo ma on wiele cennych właściwości i korzyści dla zdrowia. W tym artykule przybliżymy Ci jego pochodzenie, rodzaje, smak i zastosowanie. Dowiesz się też, gdzie możesz kupić miód z koniczyny i jaką ma cenę.

Miód z koniczyny – pochodzenie

Miód z koniczyny powstaje z nektaru zebranego przez pszczoły z kwiatów koniczyny – rośliny, która rośnie na wielu polskich łąkach i pastwiskach. Koniczyna ma wiele odmian, ale najczęściej spotykane są dwie: biała i czerwona. Zależnie od tego, z której odmiany pochodzi nektar, miód z koniczyny może mieć różny kolor i smak.

Miód z koniczyny białej ma jasny słomkowy kolor i delikatny słodki smak. Jest to miód o niskiej zawartości wody i szybko krystalizujący się na biało. Miód z koniczyny czerwonej ma łososiowy kolor i lekko kwaśny smak. Jest to miód o wyższej zawartości wody i dłużej pozostający w płynnej postaci.

Czasem pszczoły zbierają nektar z obu odmian koniczyny jednocześnie, wtedy powstaje miód koniczynowy mieszany. Ma on żółty kolor i łagodny smak.

Miód z koniczyny – właściwości

Miód z koniczyny ma wiele właściwości prozdrowotnych, które wynikają z jego składu chemicznego i biologicznego. Zawiera on cukry proste (głównie fruktozę i glukozę), witaminy (zwłaszcza z grupy B), minerały (np. potas, magnez, żelazo), enzymy, kwasy organiczne, flawonoidy i inne substancje bioaktywne.

Miód z koniczyny działa przede wszystkim:

– uspokajająco i wyciszająco na układ nerwowy,
– moczopędnie i oczyszczająco na układ moczowy,
– wykrztuśnie i przeciwzapalnie na układ oddechowy,
– przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo na skórę i błony śluzowe,
– wzmacniająco na układ odpornościowy.

Miód z koniczyny może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można go spożywać samodzielnie lub dodawać do napojów i potraw (pamiętając o tym, żeby nie podgrzewać go powyżej 40 stopni Celsjusza). Można go też stosować jako składnik maseczek, okładów czy płukanek.

Comments are closed.